SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Publiczna rozgłośnia rezygnuje z prezenterów AI. „Los pionierów bywa trudny”

Off Radio Kraków po zaledwie tygodniu kończy eksperyment, w którym audycje prowadzili prezenterzy wygenerowani przez sztuczną inteligencję. - Ostatni tydzień był dla mnie osobiście trudny, jednak uważam, że zrobiliśmy ważną, potrzebną rzecz - komentuje Marcin Pulit, likwidator w Radiu Kraków.

Awatar AI Off Radia Kraków Awatar AI Off Radia Kraków

Marcin Pulit o zakończeniu eksperymentu z prezenterami generowanymi przez sztuczną inteligencję poinformował pracowników Radia Kraków w poniedziałek w mailu, do którego dotarła dziennikarka technologiczna Małgorzata Fraser. Pulit przypomniał, że projekt miał trwać maksymalnie trzy miesiące.

- Potrwa znacznie krócej. Złożyło się na to wiele powodów. Po pierwsze - już pierwszym tygodniu osiągnęliśmy ważny cel radiowego eksperymentu - wywołaliśmy dyskusję na temat szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji. Mamy już tak wiele obserwacji, opinii, wniosków, że kontynuacja projektu jest bezcelowa - stwierdził.

CZYTAJ TEŻ: Rekordy Off Radia Kraków z AI. Członkini KRRiT chce specjalnego zakazu

Na antenie Off Radio Kraków, kanału tematycznego Radia Kraków, audycje prowadzone wyłącznie przez prezenterów AI pojawiły się w miniony wtorek. Był wśród nich wywiad z nieżyjącą noblistką Wisławą Szymborską. 

Były współpracownik stacji Mateusz Demski poinformował w mediach społecznościowych, że tuż przed wprowadzeniem prezenterów AI rozgłośnia pożegnał się z kilkunastoma osobami. To doprowadziło do szeregu krytycznych komentarzy wobec rozgłośni i jej szefostwa, a także nowych władz mediów publicznych w ogóle.

Demski dostarczył do ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego petycję z prośbą o wyjaśnienie sytuacji w rozgłośni. Podpisało ją ponad 19 tys. osób. O polityce rozgłośni poinformowano też Radę Etyki Mediów i Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Jej przewodniczący Maciej Świrski zamieścił nawet nagranie z konferencji na Cyprze, w którym oskarżył likwidatora Radia Kraków o kłamstwa. Według niego twierdził, że eksperyment z AI wynika z braku środków abonamentowych. KRRiT przekazuje je wszystkim spółkom mediów publicznych dopiero od października. Radio Kraków wciąż nie otrzymało 7,5 mln zł z transz za poprzednie miesiące.

Szef Radia Kraków: kontynuacja projektu z AI bezcelowa

Likwidator w Radiu Kraków w poniedziałkowym mailu zwrócił uwagę na mnóstwo krytycznych komentarzy o eksperymencie z AI. - Jesteśmy pionierami, a los pionierów bywa trudny. Są krytykowani, wyśmiewani. Z takimi reakcjami przyszło nam się zmierzyć w ostatnich dniach - przyznał.

CZYTAJ TEŻ: Kontrowersje wokół AI w radiu publicznym. Ekspertka: Czy chcemy konsumować takie treści?

- Nasz przypadek z pewnością będzie przedmiotem analiz socjologów, medioznawców. Pokazuje on, co się dzieje, gdy fakty są mniej ważne od emocji i fałszywych informacji trafiających w przekonania odbiorców - podkreślił.

Marcin Pullit zaznaczył, że pojawiły się nie tylko hejterskie komentarze. - Byli tacy, którzy dostrzegli istotę problemu - co Al nam daje, co zabiera. Dyskusja, którą wywołaliśmy, będzie powracać, chociażby podczas prac nad ustawą, regulującą wykorzystanie sztucznej inteligencji w codziennym życiu - stwierdził.

W komunikacie na portalu internetowym rozgłośni Marcin Pulit przyznał, że „skala zainteresowania projektem w niszowym, internetowo-cyfrowym programie poza główną anteną rozgłośni regionalnej, zaskoczyła nas”. - Pokazała, jak wiele obszarów jest nieuregulowanych - ochrona wizerunku, identyfikacja treści tworzonych przy wsparciu AI, prawa autorskie. Zaskoczył nas także poziom emocji, jaki towarzyszył temu eksperymentowi, przypisywanie nam nieistniejących intencji i działań, ostre sądy formułowane na podstawie fałszywych doniesień - wyliczył.

- Od początku dbaliśmy o transparentność, czytelne oznaczanie treści generowanych przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji i wyraźnie komunikowaliśmy, że nie zamierzamy zastępować ludzi maszyną, a mimo tego doświadczyliśmy, jak działają mechanizmy postprawdy, jak fakty tracą na znaczeniu w zestawieniu z opowieścią, przemawiającą do emocji odbiorców i ich osobistych przekonań. Dla nas, ludzi radia, i całego środowiska dziennikarskiego w Polsce powinna to być ważna lekcja - wyliczył.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Zwrócił uwagę, że projekt OFF Radia Kraków jest przedmiotem badań profesora Stanisława Jędrzejewskiego z Akademii Leona Koźmińskiego oraz grupy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Off Radio Kraków tworzone przez studentów

Pulit poinformował, że od poniedziałku Off Radio Kraków wraca do swojej odsłony sprzed eksperymentu ze sztuczną inteligencją. - Równocześnie trwają prace nad nową formułą OFF RK - programu dla młodszych odbiorców, tworzonego przez studentów (mamy już grupę zainteresowanych osób). - zapowiedział.

- Dziękuję Wam za zaangażowanie i wsparcie. Ostatni tydzień był dla mnie osobiście trudny, jednak uważam, że zrobiliśmy ważną, potrzebną rzecz - dodał likwidator w Radiu Kraków.

Dołącz do dyskusji: Publiczna rozgłośnia rezygnuje z prezenterów AI. „Los pionierów bywa trudny”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Paradoks
Zamiast AI będą teraz słabi studenci, czyli z deszczu pod rynnę.
7 4
odpowiedź
User
nawet pionierami
nawet pionierami nie byli.
Radio Piekary było pierwsze i też wytrzymało dłużej od nich
9 0
odpowiedź
User
Naczelny
Studenci z kartami mikrofonowymi
3 0
odpowiedź