SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stacje z MUX-8 wkrótce w wyższym standardzie. Zielone światło od UKE

Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na to, żeby ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej był nadawany w standardzie DVB-T2/HEVC – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. 9 października Emitel spotka się z nadawcami, korzystającymi z MUX-8, aby omówić proces migracji, która pozwoli na nadawanie w wysokiej rozdzielczości. 

Zmiana będzie dotyczyć kanałów: Metro, Nowa TV, Republika, wPolsce24, WP,  ViDoc TV i Zoom TV. Pod koniec grudnia ub.r. operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej Emitel złożył do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej MUX-8. Miałaby ona dotyczyć „zmiany warunków programowych oraz standardu emisji”. Pod koniec stycznia regulator poinformował o wszczęciu stosownego postępowania. Procedura jednak się przedłużyła m.in. przez konsultacje.

Krajowa Izby Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji zrzeszająca m.in. TVN Warner Bros. Discovery (nadawca Metro), Grupa Kino Polska (nadawca Zoom TV), Cyfrowy Polsat (właściciel nadawcy Nowej TV), nie chciały pochopnych decyzji. - Zmiana standardu nadawania na MUX-8 jest procesem skomplikowanym, i może powodować problemy z odbiorem kanałów telewizyjnych po stronie odbiorców, o czym doskonale pamiętamy z ostatnio prowadzonego procesu refarmingu. W związku z powyższym uzgodnienia w sprawie zmian standardu MUX-8 prowadzone będą przez zespół roboczy, który ma być powołany przez Przewodniczącego KRRiT - mówiła Wirtualnemedia.pl Barbara Uklańska, kierownik projektu w KIGEiT.

Kiedy początek emisji w HD?

To, że decyzja rezerwacyjna MUX-8 została zmieniona, potwierdza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group, nadawcy ViDoc TV. Jego firma i pozostałe, które posiadają kanały na ósmym multipleksie zostały zaproszone przez Emitela na konsultacje. - Potwierdził mi to dyrektor Krzysztof Zalewski (dyrektor departamentu regulacji - przyp.red.) z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Mamy składać wnioski o zmianę koncesji. Emitel zwołuje wszystkich nadawców, żeby uzgodnić szczegóły przejścia na DVB-T2 - mówi Wirtualnemedia.pl Kułak.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Wpływ na termin zmiany standardu MUX-8 będzie mieć m.in. szybkość złożenia wniosków o zmianę warunków koncesji i to jak szybko zajmie się nimi KRRiT. Wszyscy nadawcy muszą się zgodzić na emisję w DVB-T2. Operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej nie chce zwiększać opłat za nadawanie w DVB-T2/HEVC. Zmiana wiąże się jednak z inwestycjami po jego stronie m.in. w nowe nadajniki. Czy zespół z udziałem KRRiT powstanie? - KRRIT raczej stoi z boku. Emitel zaprosił tylko nadawców, bo reszta jest zbędna. Nie ma dodatkowych kosztów więc nie ma tak naprawdę o czym poza terminem zmiany dyskutować - wyjaśnia szef rady nadzorczej Red Carpet Media Group.

Przejście na DVB-T2/HEVC przyniesie nadawcom korzyści w postaci emisji w wysokiej rozdzielczości zamiast wykorzystywanej obecnie przestarzałej – standardowej. Mimo lepszej jakości obrazu, stacje telewizyjne nie chcą zamieszania jakie towarzyszyło zmianom standardu pozostałych multipleksów na DVB-T2. W pierwszej połowie 2022 roku miała objąć: MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4. Prezes UKE na wniosek ówczesnego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego zgodził się na nadawanie trzeciego multipleksu z głównymi kanałami Telewizji Polskiej w starym standardzie DVB-T do końca 2023 roku.

Przez wiele miesięcy odbiorcy ze starymi telewizorami lub tunerami odbierali tylko kanały z MUX-3 i MUX-8. Po zmianie standardu straciły dostęp do multipleksów ze stacjami komercyjnymi, takimi jak TVN, Polsat, TV Puls. Nadawcy komercyjni uznali to za faworyzowanie TVP w okresie przedwyborczym. Twierdzili, że stracili setki milionów złotych potencjalnych przychodów reklamowych i będą walczyć o rekompensaty od Skarbu Państwa.  Od grudnia ub.r. MUX-3 z kanałami TVP jest nadawany w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Liczba odbiorców ze sprzętami obsługującymi tylko DVB-T (odbierają jedynie MUX-8) jest więc prawdopodobnie znikoma. 

Dołącz do dyskusji: Stacje z MUX-8 wkrótce w wyższym standardzie. Zielone światło od UKE

51 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DJ Gerard
ciekawe czy WP HD Zoom tv HD będzie w polsce HD na satelitarnym przekazie ciekawe czy tylko DVB T2
odpowiedź
User
Observer
No i prawidłowo. Tego SD (576p) praktycznie nie daje się oglądać na 40" TV a co dopiero większym.
odpowiedź
User
Xyz
Powrót Danuty Holeckiej w naziemnej w HD.
odpowiedź